ОНАЗ
menu

Про кафедру

Кафедра інформаційних технологій


У 1977 році з метою більш широкого використання обчислювальної техніки у підготовці фахівців зв’язку, з ініціативи завідувача кафедрою вищої математики Гаррі Васильовича Піддубного, на базі цієї кафедри було утворено кафедру обчислювальної математики. Її завідувачем став Г.В. Піддубний.
 

З 1960 року трудова діяльність Гаррі Васильовича пов’язана з Одеським електротехнічним інститутом зв’язку (нині – Одеська національна академія зв’язку). Тут він працював спочатку старшим викладачем кафедри математики; а після захисту кандидатської дисертації у 1961 році – доцентом, завідуючим кафедрою математики. В 1977 році Гаррі Васильович організував та очолив кафедру обчислювальної техніки та програмування ОЕІЗ (нині – Кафедра Інформаційних технологій). Цією кафедрою він керував до 2000 року. Головні наукові досягнення професора Гаррі Васильовича Піддубного пов’язані з новими методами в теорії розпізнавання, створенням та дослідженням моделей зустрічних потоків в теорії масового обслуговування, створенням теорії подібності кінцевих послідовностей та додатком до побудови  людино-машинних діалогових систем.
 

Професором Г.В. Піддубним та доцентом Л.Л. Леоненком на кафедрі розроблена комп’ютерна система перевірки знань «Control». Всі викладачі брали участь у створенні банку даних для неї з тематики навчальних курсів з програмування на Фортрані, Бейсику та Паскалі, С++. Система «Control» вже багато років використовується у навчальному процесі на кафедрі. Нею зацікавились у Міністерстві освіти та науки України. За підтримки Міністерства, а також фонду «Відродження» було проведено школу-семінар щодо вивчення системи «Control» для педагогічних та наукових працівників галузі освіти для багатьох областей України. За розробку та впровадження системи тестування знань «Control» у навчальний процес, викладача кафедри Л.Л. Леоненка було нагороджено грамотами та преміями на республіканській виставці Інформаційних технологій у навчальному процесі.
 

Під час створення кафедри  працювали  викладачі: Л.І. Соколов, Н.В. Полева, К.А. Богатко, А.Я. Долгоселець, В.Т. Піменов, О.М. Харсун, Р.О. Абрамова, Л.І. Ветренко, В.Д.Кузнєцов, І.А. Єщенко, І.Г. Швайко, Шаповаленко В.А., доцент Л.Л. Леоненко. На кафедрі в той час читалися дисципліни «Обчислювальна математика» та «Обчислювальна техніка та програмування» для студентів усіх спеціальностей.
 

З 1997 року кафедра отримала назву «Інформаційних технологій». А з 2001 року і до вересня 2018 року кафедру очолював д.ф.-м.н., доцент Юрій Григорович Леонов. У 2015 році було відкрито нову спеціальність – «Програмна Інженерія».
 

За більш ніж 30 років існування кафедри сім разів змінювався парк обчислювальних машин, що використовувались у навчальному процесі: калькулятори «Іскра-110»; обчислювальні машини «Промінь»; калькулятори з засобами програмування «БЗ-21» та «МК-56»; обчислювальні машини «Наірі-2» та «Наірі-3-2»; обчислювальні машини ЕС-1020 та ЕС-1030 у пакетному режимі (на окремих факультетах); обчислювальні машини колективного користування типу СМ (понад 10 років використовувались на кафедрі); персональні комп’ютери. З лютого 1997 р. навчальний процес повністю переведено на персональні комп’ютери. Зараз на кафедрі працюють п'ять лабораторій з 45 комп’ютерами і необхідним програмним забезпеченням.
 

За період існування кафедри було видано понад 200 різних навчально-методичних посібників.  Основні методичні посібники кафедри:

  • Шаповаленко В.А, Богатко К.А., Буката Л.М, Кузнецов В.Д., Швайко І.Г. Програмування в Delphi;
  • Леонов Ю.Г., Угрік Л.М., Швайко І.Г. Збірник задач з програмування; Шаповаленко В.А. та інші. Створення та опрацювання баз даних;
  • Поддубный Г.В. Интеллектуальные системы тестирования знаний;
  • Леонов Ю.Г., Силкина Н.В., Шпинова Е.Д. Программирование инженерных задач;
  • Єщенко А. І., Єщенко І. А. Основи програмування в математичному пакеті MathCad;
  • Поддубный Г.В., Соколов Л.И., Численные методы и их применение в инженерных расчетах;
  • Трофименко О.Г. Програмування у Visual Basic.

Викладачами кафедри видані навчальні посібники під грифом Міністерства освіти та науки. С++. Теорія та практика : Навч. Посібник / [О.Г. Трофименко, Ю.В. Прокоп, І.Г. Швайко, Л.М. Буката, В.А. Шаповаленко, Ю.Г. Леонов, В.В. Ясинський.] ; - 587c – Одеса, ОНАЗ, 2011, та навчальний посібник під грифом МінТранспорта С++. Основи програмування : Навч. Посібник / [О.Г. Трофименко, Ю.В. Прокоп, І.Г. Швайко, Л.М. Буката, Л.А. Косирева, Ю.Г. Леонов, В.В. Ясинський.] ; - 534c – Одеса, Феникс, 2010, навчальний посібник  Бази даних: створення та опрацювання: навч. посіб. / Трофименко О.Г., Буката Л.М. , Прокоп Ю.В.– Одеса, 2016. – 143 с.,  Y. V. Prokop. Basic of programming. Methodical instructions for laboratory training and exercises. Part 1. Basic algorithms. / Y. V. Prokop, E. G. Trofimenko, L. N. Bukata – Odesa: A.S. Popov ONAT, 2016. – 76 p., Трофименко О. Г. Комп’ютерні технології та програмування. Базові алгоритми : метод. вказівки для лаб. і практ. робіт / Трофименко О. Г., Прокоп Ю. В., Буката Л. М. – Ч. 1. – Одеса: ВЦ ОНАЗ ім. О. С. Попова, 2016. – 108 с, Трофименко О. Г. Комп’ютерні технології та програмування. Програмування структурованих даних : метод. вказівки для лаб. і практ. робіт / Трофименко О. Г., Прокоп Ю. В., Буката Л. М. – Ч. 2. – Одеса: ВЦ ОНАЗ ім. О. С. Попова, 2016. – 134 с., Трофименко О. Г. Комп’ютерні технології та програмування. Програмне опрацювання файлів : метод. вказівки для лаб. і практ. робіт / Трофименко О. Г., Прокоп Ю. В., Буката Л. М. – Ч. 3. – Одеса: ВЦ ОНАЗ ім. О. С. Попова, 2016. – 80 с., Трофименко О. Г. Створення багатомодульних програмних проектів для опрацювання даних у файлах засобами Visual C++: метод. вказівки для виконання курсової роботи з дисципліни "Комп’ютерні технології та програмування" / Трофименко О. Г., Прокоп Ю. В., Буката Л. М. – Одеса: ВЦ ОНАЗ ім. О. С. Попова, 2016. – 44 с., Трофименко О. Г., Прокоп Ю.В., Буката Л. М. Конспект лекцій  з дисципліни "Офісні технології"для підготовки бакалаврів за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення» Електронне видання. – ОНАЗ, 2018., Y. V. Prokop. Algoritmization and programming. Methodical instructions for laboratory training and exercises. Part 1. Basic algoritms. / Y. V. Prokop, L. N. Bukata, E. G. Trofimenko – Odesa: A.S. Popov ONAT, 2018. – 75 p та ін.
 

В багатьох випадках викладачі були співавторами посібників, виданих іншими кафедрами. У навчальному процесі використовувались різноманітні алгоритмічні мови програмування: Паскаль, С++, Visual Basic, Visual C++, С#, Java, Python, SQL та спеціалізовані пакети: Access, Excel, Maple, MathCad, MatLab та інші.

На кафедрі проводяться науково-дослідні роботи за напрямками: автомати та параметричні системи і методичне та програмне забезпечення сучасних комп’ютерних технологій у вищій школі, у яких досліджуються різні наукові питання з алгебри та теорії алгоритмів, теорії параметричних структур, логіки, використання сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі. Кожного року видається багато наукових статей у різноманітних наукових журналах (вітчизняних і зарубіжних).
 

На кафедрі існує студентський  гурток, яким керує к.ф-м.н, Глазунова Л.В.. На кафедрі кожного року проводяться різноманітні конкурси та олімпіади з програмування. Найкращі студенти приймають участь у республіканських олімпіадах. Студенти щороку виступають з доповідями на студентській науково-технічній конференції Академії.
 

З розвитком інформаційних технологій на кафедрі постійно змінюється зміст навчальних дисциплін.
 

Напружену і плідну роботу щодо забезпечення навчального процесу на кафедрі в теперішній час веде завідувач кафедри, д.т.н., професор Романюк Вадим Васильович.

Надалі склад кафедри постійно оновлювався. У складі кафедри зараз працюють професори: Малахов Є.В., Панченко Б.Є., Ісмаілова Н.П., Полікаровських О.І., доценти: Глазунова Л.В., Данилець Є.В., Єгошина Г.А., Калініна Т.О., Заврак М.В.,  О. Г. Трофименко, Чепок А.О.; к.ф.н., ст.викл. Л.М. Буката; к.і.н., Ю.В. Прокоп, к.т.н. Ю.О. Бабіч, к.т.н. С.Ю.Манаков; фахівець 1 категорії М.Г. Бобікова, лаборант Пустовітенко О.Г., завідувач лабораторією І.П. Нєкрасов.

Категорія : Кафедра | Додав : Admin (2020-01-24)
Переглядів : 199